مشاهده برنامه پروازی

سرمایه گذاری

چگونگی سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پیام

نحوه سرمایه گذاری در شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام از متداول ترین پرسش هایی است که سرمایه گذاران در بدو ورود به پیام با آن مواجه می شوند . پرسش هایی از قبیل، چگونگی نحوه واگذاری زمین، مدت زمان اجاره زمین، چگونگی اخذ مجوزهای سرمایه گذاری، روند سرمایه گذاری در پیام در این بخش سعی شده تا به اجمال پاسخی به سووالات داده شود.
مساحت کل منطقه ویژه اقتصادی پیام ۳۶۰۰ هکتار می باشد که واحد صنعتی درسه فاز به ترتیب فاز اول ۴۰ هکتار، فاز دوم ۵۶ هکتار، فاز سه ۷۰هکتار طراحی شده است.

بنا بر اسناد فرادستی و ماموریت هایی که برای شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام تعریف شده، هر صنعتی در پیام پذیرفته نمی شود و بالطبع تمرکز پیام بر فعالیت غیر آلاینده موسوم به سبز تا رده ۳ صنایع می باشد.
در این راستا در اراضی شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام، اولویت واگذاری ها عبارتند از : صنایع ICT ، دانش بنیان، صنایع نوین و هایتک، دارویی و پزشکی، هوانوردی و خدمات حمل و نقل هوایی، مراکز آموزش فنون هوانوردی، شهر لجستیک و پایانه صادراتی، مجتمع های نمایشگاهی، دفاتر تجاری و اداری، مجتمع های رفاهی و خدماتی است که در این راستا شهرک هایی در حال طراحی و احداث و احداث می باشد.

 نحوه و شرایط واگذاری زمین

در منطقه ویژه اقتصادی پیام، زمین های موجود در مساحت های مختلف بنا بر درخواست سرمایه گذاران با قرارداد اجاره به مدت ۲۵ سال به آنها واگذار می شود، عرصه دولتی است و اجاره ۲۵ ساله داده می باشد که تا سه سال ثابت و از سال چهارم ۱۰ درصد به اجاره بها اضافه می شود و با پیگیری هایی که شده برنامه ریزی شده برای صنایع خاص فروش عرصه نیز در نظر گرفته شود و تا آن زمان سرمایه گذار ممکن است چندین سال کار کرده باشد به هر دلیل سرمایه گذار خواسته باشد ملک اعیانی خود را واگذار نماید در هیات مدیره پیام مصوبه ای گذرانده شده که به سرمایه گذار اجازه داده می شود هر وقت خواست اعیانی خود را به شخص دیگری واگذار نماید .

در پیام سعی شده در واگذاری حداقل زمان در نظر گرفته و اعمال شود متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت یا حضوری درخواست خود را ثبت کنند و بعد از گرفتن کد رهگیری به واحد سرمایه گذاری مراجعه نمایند.

تضمین حمایت از سرمایه گذار 

تضمین سرمایه برای سرمایه گذار از اهمیت بالایی برخوردار است که در پیام سعی شده این نکته مورد توجه قرار گیرد قانون جلب و حمایت از سرمایه گذار خارجی که جزو قوانین مصوب جمهوری اسلامی ایران محسوب می گردد در پیام جاری می باشد در این قانون ذکر شده سرمایه گذار هر میزان سرمایه با خود بیاورد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اصل سرمایه را با سود تضمین می کند.
این ضمانت در مناطق ویژه و آزاد از جمله منطقه ویژه اقتصادی پیام نیز جاری و ساری می باشد نکته مهم این است که یک سرمایه گذار خارجی در پیام می تواند ۱۰۰درصد سهام دار باشد.

مراحل عمومی سرمایه گذاری

سرمایه گذاران محترم جهت سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پیام، مراحل زیر را سپری می نمایند:
ابتدا باید در اداره کل سرمایه گذاری شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام حضور و پذیرش شوند در مرحله بعد با اخذ فرم پرسشنامه سرمایه گذاری از سایت اینترنتی منطقه (www.pasc.ir) و تکمیل و ارائه آن به واحد سرمایه گذاری در واقع طرح سرمایه گذاری خود را ثبت نمایند.
بعد از ثبت ، طرح سرمایه گذاری در کارگروه طرح های اقتصادی بررسی و در نهایت به هیات مدیره ارسال می شود. طرح ها و پروژه های دریافتی از سوی هیات مدیره در جلسه جهت تصویب یا رد بررسی و در مراحل بعدی نتیجه جلسه به سرمایه گذار ابلاغ می شود که در صورت مصوب شدن طرح مراحل بعدی انجام می پذیرد.

طبق ماده ۷ قوانین منطقه ویژه اقتصادی تمامی مجوزهای مورد نیاز سرمایه گذاران از قبیل جواز تاسیس، احداث بنا، پایان کار ، بهره برداری جا نمایی زمین توسط منطقه ویژه اقتصادی پیام صادر می گردد و در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.

فعالان اقتصادی در مناطق ویژه حتی اگر در زمینه بهداشت و درمان خواسته باشند فعالیت نمایند بر طبق ماده ۲۱ قوانین مناطق ویژه اقتصادی استعلام ها از سازمان متولی اخذ و تمام مسیرهای اداری برای آنها هموار می گردد.

مدارک مورد نیاز جهت سرمایه گذاری

بعد از تصویب و پذیرش طرح، جهت تکمیل روند سرمایه گذاری، فرم پرسشنامه سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار تکمیل و گردش مالی حساب های متقاضیان سرمایه گذاری همراه با مدارک ذیل به اداره کل سرمایه گذاری ارسال می گردد.
ارائه رونوشت مدارک شرکت از قبیل ( اساسنامه، روزنامه رسمی، کارت ملی صاحبان امضاء، گواهی کد اقتصادی) و ارائه درخواست سرمایه گذاری شامل نوع فعالیت و میزان زمین در خواستی از دیگر اقدامات بعدی سرمایه گذار در تکمیل روند سرمایه گذاری می باشد.

هزینه های سرمایه گذاری در پیام 

سرمایه گذاران برای صدور جواز تاسیس مبلغ ۱۰ میلیون ریال، تمدید جواز ۱۵ میلیون ریال ، بابت اجاره سالیانه زمین ۱۰ درصد از ارزش کارشناسی زمین در وجه شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام پرداخت نمایند.

اداره کار در پیام

روابط کارگر و کارفرما در مناطق ویژه کاملا مشخص و تعریف شده است؛ اداره های کار خارج از مناطق ویژه اقتصادی صلاحیت رسیدگی به مشکلات کارگری داخل مناطق ویژه را ندارند و قراردادی که بین کارفرما و کارگر وجود دارد کاملا توافقی است و رییس اداره کار در منطقه ویژه پیام که حکم خود را از شخص وزیر دریافت نموده بر تمام سازو کارهای کارگری و کارفرما در منطقه ویژه اقتصادی نظارت می نماید.

معافیت های سرمایه گذاری در پیام

در مناطق ویژه اقتصادی از جله پیام سرمایه گذار به هر میزان که دستگاه ها و وسایل مورد نیاز خود را بخواهند می توانند بدون پرداخت عوارض گمرکی از خارج کشور بیاورند و به کارگاه یا کارخانه خود انتقال دهند؛ فقط به کمرگ اظهار می کنند که چه نوع ماشین آلاتی وارد کشور کرده اند.

معافیت مواد اولیه :

سرمایه گذار و تولید کننده تا زمانی که مواد اولیه خود را به داخل منطقه ویژه بیاورند از پرداخت های گمرکی معاف هستند و اگر داخل منطقه ویژه مونتاژ و صادر شود ارزش افزوده بالایی دارد، در واقع، بدون پرداخت عوارض صادرات مجدد را انجام داده است و باید گفت با این نوع از فعالیت اقتصادی و اقدامی که صورت گرفته پیام، نقطه عطفی در حوزه صنایع صادرات محور محسوب می گردد .

کمیسیون ارزش افزوده

اگر فردی خواسته باشد صادرات و واردات را همزمان انجام دهد منطقه ویژه برای وی یک مزیت محسوب می گردد .
وقتی وارد کننده خواسته باشد جنسی را وارد کشور کند در شورای عالی مناطق آزاد کمیسیونی به نام کمیسیون معافیت ارزش افزوده نام دارد که در آن کمیسیون نمایندگانی متشکل از بانک مرکزی، وزارت صنعت معدن و تجارت و گمرک حضور دارند که بابت محصول تولید شده درصدی معافیت ارزش افزوده می دهند و درصدی مجاز ورود کالا به داخل کشور می دهند وقتی که کالایی را از طریق منطقه ویژه وارد کند با شخصی که از مسیر غیر منطقه ویژه وارد کند در قیمت تمام شده تفاوت زیادی با هم دارد.

در داخل مناطق ویژه اقتصادی کالا متروکه نمی شود در گمرکات دیگر ظرف ۲ یا ۳ ماه باید مواد اولیه واحد صنعتی ترخیص شود اگر ترخیص نشود به ستاد اموال تملیکی می رود و کالا متروکه می شود اما در مناطق ویژه اقتصادی کالا به هر مدت زمانی بخواهد بماند در انبارهای مواد اولیه صنعتگر می ماند زمانی که بازار به آن کالا نیاز دارد وارد کشور شود، از دو مزیت؛ معافیت کمیسیون ارزش افزوده و مدت زمانی که مواد اولیه در انبار دارد تعرفه عوارض گمرکی پرداخت نمی کند استفاده و مبلغی را که باید برای ترخیص استفاده کند به عنوان سرمایه در گردش مورد استفاده قرار می گیرد.

منطقه ویژه اقتصادی