چشم انداز

تبدیل پیام به شهر فرودگاهی و فناوری نوین ایران
تحقق شهر فرودگاهی و فناوری نوین از جمله چشم اندازها و اهداف بلند مدت منطقه ویژه اقتصادی پیام می باشد.
با توجه به سیاست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر انتخاب پیام به عنوان کریدور اصلی فاوا یکی از سناریوهایی که برای ۳۶۰۰هکتار اراضی منطقه پیام برنامه ریزی شده تحقق شهر فرودگاهی و فناوری نوین است، که جزو اهداف بلند مدت می باشد و با ورود پیام در حوزه واردات محصولات ICT این شهر شکل می گیرد.
وزارت ارتباطات با کمک مشاورین سنگاپوری در حال بازنگری تثبیت مطالعات پیام در خصوص تحقق شهر فرودگاهی و فناوری های نوین هستند، تفکر و ایده جدیدی است که بتوان طراحی شهری برای این پروژه داشت و بر اساس نقشه راه و برنامه ریزی که از قبل انجام شده پیام بنا دارد از سال ۹۷ قدم به قدم در مسیر تحقق آن پروژه بزرگ قدم بردارد یعنی هر هدف گذاری که می شود در راستای پروژه فرودگاهی و فناوری های نوین در پیام شکل می گیرد و سعی می شود در سال جاری پازل اول در پیام اجرا شود.
استقرار شرکت های ICT در منطقه ویژه اقتصادی از مهمترین اقدامات و اهداف جدی است که پیام پیگیری می نماید، بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته استقرار صنایع به سمت صنایع هایتک و ICT تغییر داده شده و تا کنون در این راستا پیام ، در سال گذشته ۳۴ شرکت با این تخصص جذب نموده که ۸ الی ۹ شرکت از برندهای داخلی هستند.
تبدیل پیام به هاب صادرات و واردات در بخش ICT از جمله اهداف و چشم اندازهایی است که برای پیام تعقیب می شود. وجود گمرک، انبار، فرودگاه قرار گیری مرز هوایی در کنار مرز زمینی همه این توانمندی ها جذابیت های خوبی برای شکل گیری هاب صادرات و واردات در حوزه ICT فراهم ساخته و هدف گذاری شده در یک بازه ۳ تا ۵ ساله ۳۰ الی ۴۰ درصد از صنایع صادارت و واردات ICT از طریق پیام انجام شود.
با توجه به تفاوت فعالیت در حوزه ICT با سایر حوزه ها، فعالیت، واردات و صادرات در حوزه ICT با سایر حوزه ها بسیار تفاوت دارد، راه اندازی گمرک تخصصی در حوزه ICT از دیگر چشم اندازهایی است که پیام برای رسیدن به آن تلاش می کند و در این راستا برای رسیدن به یک نقطه مشترک با گمرک جلساتی برگزار شده است.

فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام به عنوان یک شرکت دولتی و ملی  با کارکردهای چندگانه  فرصت مناسبی جهت شکوفایی در ابعاد مختلف استانی، منطقه ای و ملی با خود به همراه دارد. مهمترین ویژگی که در چشم انداز پیام بر آن تاکید می شود میزان اشتغالزایی است که بر آن مانور داده می شود.

در بخش ICT و صنایع هایتک پیام به عنوان پایلوت صنایع دانش بنیان در کشور مطرح می باشد و جزو اولین کریدورهای ICT می باشد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر روی آن برنامه ریزی نموده است . ایجاد شهرک بین المللی ICT و ایجاد زیرساخت های لازم برای فعالان این صنعت از جمله چشم اندازهایی است که برای منطقه ویژه اقتصادی پیام در نظر گرفته شده است.

در  بخش فرودگاهی پوشش مسافرت هوایی استان های البرز ، قزوین و غرب استان تهران از جمله ماموریت هایی است که برای فرودگاه پیام تعریف شده است . در صورت آغاز به کار فرودگاه بین المللی پیام ، با توجه به کارکردهای تخصصی فرودگاه مهرآباد در حوزه پروازهای داخلی و فرودگاه امام خمینی (ره) در حوزه پروازهای خارجی فعالیت دو جانبه فرودگاه بین المللی پیام می تواند در حوزه مسافری یقینا نقطه عطفی در بخش مسافری رقم بزند.

در چشم انداز ۲۰ ساله ای که برای فرودگاه بین المللی پیام در حوزه مسافری پیش بینی شده جابجایی ۱۳ و نیم میلیون مسافر در سال است همچنین در چشم انداز ۲۰ ساله کارگو جابجایی یک میلیون تن بار در سال پیش بینی گردیده است.

در بخش اقتصادی با تسهیل سازی قوانین و ایجاد زیرساخت های لازم و فراهم نمودن بستر سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله شهرک سلامت، گردشگری، فرهنگی، نمایشگاهی و حضور صنایع سبز که در ماموریت فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام تعریف شده می توان نوید رونق اقتصادی بی بدیلی را برای هموطنان عزیز داد.