تماس با ما
چهارشنبه, 9 مهر 1399
EN
  • ساعت : ۱۳:۲۲:۵۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۶/۲۲ 
  • تعداد بازدید : 88
  • کد خبر : ۵۰۹۱
تجلی رونق، صنعت در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام
منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام ، نگینی در بخش صنعتی کشور که به خصوص طی ۲ سال گذشته توانسته بسیاری از ظرفیت های خود را از بالقوه به بالفعل تبدیل کرده و در بخش های مختلفی همچون ، اکو سیستم تلفن همراه ، شهر آی سی تی و تبدیل شدن به قطب دیتا سنتر کشور حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد .

شکل گیری شرکت خدمات هوایی پیام وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات اواخر دهه 70در جنوب غربی کرج ظرفیتی را به وجود آورد که دهه های بعد گام های موثری برای تجارت هوایی و رونق اقتصادی در نزدیکی پایتخت شاهد باشیم.

ساختار شکلی و موقعیت جغرافیایی  ای شرکت فرصتی شد تا درگام  گام بعدی نسبت به تاسیس منطقه ویژه اقتصادی از دهه ۸۰ در آن و بسترسازی برای فعالیت شهرک آی تی اقدام تکمیلی و روزآمد به عمل آید..

با تاسیس منطقه ویژه اقتصادی در کنار فرودگاه پیام بخشی از سرمایه های اقتصادی استان البرز به این منطقه سرازیر شد و فرصتی شد تا با وجود تحریم های شکننده، بخشی از تجارت و تولید داخلی در این محدوده شکل بگیرد.

در این حال آنچه می توان از به عنوان افق روشن این مجموعه ازآن یاد کرد این است که تاسیس شرکت ها سبز و شهرک آی تی یا فناوری اطلاعات در محدوده منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیام نوید بخش روزآمدی منطقه و گام برداشتن آن به سمت تجارت و فعالیت های نوین کسب و کار است.

پیام قطبی بزرگ در صنعت کشور

منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام ظرفیتی که به خصوص در دولت تدبیر و امید شکوفا تر شده و توانسته نقش خود را به خوبی در توسعه هر چه بیشتر استان و کشور ایفا کند.

منطقه ویژه اقتصادی پیام  با وسعت سه هزار و ۶۰۰ هکتار در حوزه صنعت و بازرگانی در مجاورت پایتخت دارای فرودگاه اختصاصی با ظرفیت هوانوردی، آموزشی، مسافری و کارگو است..

استقرار بیش از  ۷۰بیش از شرکت تولیدی فعال از مزیت های  منطقه ویژه اقتصادی پیام است.

مستقر بودن کارخانه ها و خدمات خاص از جمله تولید کیسه های خون، مرکز پت اسکن، فارم های تولید رمز در منطقه از جمله مزایایی است که پیام را منحصر به فرد کرده است.

منطقه ویژه اقتصادی پیام در سال 70 تحت عنوان مرکز خدمات هوایی برای ارائه خدمات هوایی ، حمل و نقل، توزیع بار کالاهای پستی و ارائه خدمات هلیکوپتری به نقاط صعب العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تائید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی کشور به تهران، قرار داشتن فرودگاه در داخل اراضی منطقه ویژه و امکان بهره گیری از کلیه تأسیسات، تجهیزات و تسهیلات آن،  در مجاورت بودن مرکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، قرار گرفتن در کنار راه آهن سراسری، متروی تهران - کرج و شاهراه های ارتباطی کشور و دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب از جمله مزیت های این منطقه است.

همچنین برخورداری از امکانات زیربنایی، گمرک، گذرنامه اختصاصی، بانک، وجود نیروی کار ارزان در منطقه، قرار گرفتن در مسیر تلاقی پنج استان اقتصادی کشور، نزدیک بودن به مراکز تحقیقاتی و نیروهای تحصیل کرده و متخصص منطقه، نزدیک بودن به مراکز تولید میوه، سبزیجات و گل و گیاه بدون محدودیت سقف زمانی و نزدیکی به مراکز عمده تولید و مصرف کالاها و خدمات، وجود هاب پستی و گمرک در فرودگاه بین المللی پیام، داشتن انبارهای متعدد روباز، وجود ترمینال های کانتینری و امکانات تخلیه و بارگیری با دستگاه های پیشرفته را از دیگر ظرفیت های منطقه ویژه اقتصادی پیام می توان برشمرد.

در کنار این مزایا، یکی دیگر از ویژگی هایی که پیام را از سایر نقاط متمایز می کند، بخش کارگو( حمل و نقل بار) آن است که به عنوان بزرگترین و تنها فرودگاه کارگو (پایانه بار هوایی) کشور شناخته می شود.

روی خوش تدبیری ها به منطقه ویژه اقتصادی پیام

وجود تمام این مزیت ها موجب شده تا این منطقه به خصوص طی سال های اخیر بیش از هر زمان دیگری مورد توجه دولت و بخش خصوصی قرار گیرد، تمایل سرمایه گذاران برای حضور در پیام که به دنبال توسعه زیر ساخت ها در آن صورت گرفته، زمینه را برای توسعه هر چه بیشتر استان، منطقه و به تبع آن افزایش اشتغال فراهم کرده است.

یکی از مهم ترین اقداماتی که به همت دولت تدبیر و امید و به عنوان آرزوی دیرینه مردم استان البرز پس از سالها محقق شد و این روزها شاهد رونق هر چه بیشتر آن هستیم، مسافری شدن فرودگاه بین المللی پیام است.

تا پیش از این پیام، به عنوان تنها فرودگاه کارگو(باری) در کشور مشغول به فعالیت بود اما عزم مسوولان استانی و همت دولت موجب شد تا در کنار بخش باری، مسافری شدن نیز به این فرودگاه افزوده شود.

راه اندازی و توسعه بخش مسافری فرودگاه بین المللی پیام، با استقبال گسترده مردم این استان مواجه شد به گونه ای که پروازهای اهواز- کرج و بالعکس که پیش از این در روزهای شنبه و چهارشنبه هر هفته انجام می شد، در پی استقبال مردم استان از پروازها به مقصد اهواز و بالعکس، شمار پروازهای این مسیر افزایش یافت.

تدبیری که به پیام جان دوباره داد                                                                                     

ظرفیت های منحصر به فرد منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام موجب شده تا اقدامات اساسی از سوی دولت و تدبیر در این منطقه صورت بگیرد، اقداماتی که نشان از رشد این منطقه در بسیاری از بخش ها دارد که در ادامه به بخشی از آن پرداخته می شود.

افزایش ۲۰ برابری سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی

بنا بر آمار ارائه شده از سوی منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام، پیش از سال ۹۲، میزان سرمایه گذاری صورت گرفته در این منطقه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده، این در حالی است که با عزم صورت گرفته این رقم تا مرداد سال ۹۹ به ۳۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.

رشد پنج برابری اشتغال در پیام

یکی دیگر از مهم ترین اقداماتی که به عزم دولت و تدبیر در این منطقه صورت پذیرفته و محقق شده، رشد پنج برابری اشتغال در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام است، میزان اشتغال ایجاد شده در دولت های یازدهم و دوازدهم به سه هزار فرصت شغلی رسیده این در حالی است که در سال های قبل این رقم ۶۰۰ نفر بوده است.

افزایش بیش از چهار برابری قراردادهای سرمایه گذاری

توسعه زیر ساخت ها در این منطقه به همت دولت تدبیر و امید موجب افزایش قراردادهای سرمایه گذاری در آن شد به گونه ای که تعداد این قراردادها از 50 مورد در سال های قبل از 92 امروز به 230 قرارداد رسیده است.

این اقدامات توسعه ای در حالی در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام تحقق یافته که کشورمان با شدیدترین تحریم های ظالمانه از سوی دشمنان این مرز و بوم قرار گرفته و آنان که چشم دیدن پیشرفت ما را ندارند با هر حربه ای تلاش می کنند تا سدی در جلوی پای ما بسازند.

جهشی که در پیام به بار نشست

با وجود این تحریم ها و در کنار اقداماتی که با هدف توسعه زیر ساخت ها و اشتغال در آن صورت گرفته، در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان جهش تولید نامگذاری شده، عزم مسوولان این منطقه درکنار همت دولت موجب شد تا بزرگ ترین های گام های توسعه با راه اندازی ۱۲ واحد تولیدی و صنعتی برداشته شده و امروز بیش از هر زمان دیگری، همگان به این باور برسند که پیام نقطه عطفی در رشد اشتغال و توسعه البرز خواهد بود.

پنجشنبه بیستم شهریور ماه و توسط رییس جمهوری، ۱۲ واحد تولیدی و صنعتی با اشتغال زایی ۷۲۲ نفر و سرمایه گذاری بیش از هفت هزار میلیارد ریال در این منطقه افتتاح شد.

از شاخص ترین واحدهایی که توسط رییس جمهوری در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام  به بهره برداری رسید، شرکت صنایع ماشین های اداری( مادیران) تولید کننده لوازم خانگی با سرمایه گذاری پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی ۳۷۰ نفر است که تا پایان سال به ۸۰۰ نفر خواهد رسید.

ایجاد مرکز داده و آزمایشگاه تحقیق و توسعه ارزهای دیجیتال، تولید تجهیزات اندازه گیری الکترونیکی، مونتاژ دوربین های مداربسته و سیستم های هوشمند اماکن و خودرو و مو نتاژ توربو شارژهای موتورهای بنزینی و دیزلی از دیگر پروژه هایی که پنجشنبه بیستم شهریور به بهره برداری رسید..

همچنین تولید لوازم یک بار مصرف پلاستیکی و مواد ضدعفونی و بهداشتی و آرایشی و مونتاژ دستگاه های تهویه و هواساز توسط رییس جمهوری در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام افتتاح شد.

این طرح ها در حالی به بهره برداری رسید که بخش زیادی از آنها  به جرات می توان گفت که در کشور و یا حتی منطقه منحصر به فرد بوده و علاوه بر رونق اشتغال، توسعه تولید و صادرات به دیگر کشورها را نیز به همراه خواهد داشت.

راه اندازی این طرح ها با تکیه بر توان داخلی و استفاده از ظرفیت متخصصان ایرانی در زمانی که هر روز یک تحریم جدید علیه کشور ما وضع می کنند، نشان دهنده این واقعیت است که روزنه های امید بیش از هر زمان دیگر ایجاد  شده و افتتاح چنین پروژه هایی بار دیگر بارقه امید و شعار ما می توانیم را به خوبی زنده و محقق کرده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.6.0
    V5.6.6.0