مشاهده برنامه پروازی

تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۶

راه اندازی فرودگاه مسافربری پیام برای استان البرز و قزوین تسهیل زا است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:‌ دولت باید مقررات دست و پاگیر را بردارد و لازم است مجلس نیز کسب و کارهای الکترونیکی را به رسمیت بشناسد و قوانین مبتنی بر نوع فعالیت‌ها، از جمله مالیات و نوع بیمه، مشخص شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:‌ دولت باید مقررات دست و پاگیر را بردارد و لازم است مجلس نیز کسب و کارهای الکترونیکی را به رسمیت بشناسد و قوانین مبتنی بر نوع فعالیت‌ها، از جمله مالیات و نوع بیمه، مشخص شود.

دکتر واعظی در حاشیه آیین افتتاح پارک علم و فناوری  ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران گفت:  این پارک کمک به ایجاد اشتغال در استان البرز می کند.

 وی با تاکید بر اینکه امروز ،  زمان شروع فعالیت این پارک  استکه  پروانه را از وزارت علوم گرفته‌ایم افزود: حدود ۱۲ شرکت از وزارت علوم پروانه گرفته اند و خوشبختانه برای فعالیت در این مرکز ،می‌توانند شرکتهای مختلف حضور داشته باشند

واعظی درباره ویژگی های این پارک گفت:  اکنون فیبر نوری در این مرکز و پارک علم و فناوری کشیده شده و به ابر اطلاعاتی  نیز متصل  هستیم و از نظر مکانی نیز، به تهران و کرج نزدیک است .

وی ادامه داد :‌ در همکاری‌های قبل و در مرکز ماهدشت از همکاری استاندار البرز برخوردار بوده ایم  که ادامه این همکاری ها می‌تواند ما را به آینده امیدوارتر کند.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت فرودگاه پیام گفت: با هماهنگی با استاندار و نمایندگان استان، چهارچوبی طراحی شده است و به جمع بندی رسیده‌ایم که  فرودگاه مسافربری پیام راه‌ بیفتد که گام به گام حرکت می کنیم  که ممکن است گام اول برای زائران باشد  و در این زمینه در حال مذاکره با بخش خصوصی هستیم.

به گفته وزیر ارتباطات، راه اندازی  این فرودگاه می تواند  برای مردم در استان البرز و قزوین، تسهیلات بیافریند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص جلب نگاه بین‌المللی به سمت پارک علم و فناوری و در نهایت ایران اسلامی گفت: ‌امروز ایران یک موقعیت ژئوپولتیک دارد و شرکتهایی که برای  همکاری  به ایران می‌‌آیند؛ منطقه وسیعی را تحت پوشش قرار دهد از جمله  آسیای مرکزی، قفقاز، پاکستان و افغانستان و از سویی دیگر،  وجود نیروهای بسیار مستعد، فارغ التحصیلان و بازار مناسب در ایران در خوذ توجه است.

وی ادامه داد : نزدیکی به تهران برای دسترسی به دانشگاهها و نزدیکی به کرج برای نیروی کار ارزان‌تر و  سایر امکانات در پارک  علم و فناوری وجود دارد.

واعظی اظهار کرد: به دنبال زنجیره‌ای هستیم که فعالان از سوی دانشگاه به این پارک بیایند و از دانشگاه به منطقه ویژه پیام حرکت کنند که این زنجیره مورد توجه شرکت های خارجی است.

وزیر ارتباطات تصریح کرد:‌ از ۲ تا ۳ سال گذشته تعداد زیادی شرکتهای دانش بنیان در حوزه IT و ICT ایجاد شده و این شرکتها توانسته‌اند بسیاری از نیازمندیهای داخلی ما را برطرف کنند.

وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: حوزه ICT به دو بخش سخت‌افزار و نرم افزار تقسیم می‌شود؛ ممکن است برای ایجاد سخت افزار سرمایه‌گذاری بیشتری احتیاج باشد؛ اما برای نرم افزار  شرایط راحت تر است  که در این زمینه شاهد هستیم در ایران در حوزه نرم افزار، بازی های یارانه‌ای ، اپلیکیشن‌ها، و پلت فورم‌ها، کارهای بسیار  خوبی  ارایه شده  است.

وی ادامه داد: این که در یک کشور ظرف مدت دو سال ، ۱۳۰ هزار اپلیکیشن نوشته می‌شود کار بزرگی است؛ امروز بازی های یارانه‌ای و اپلیکیشن‌های ایرانی به کشورهای دیگر صادر می‌شود و حوزه ‌ای است که می‌توانیم از آن درآمدهای ارزی بسیاری کسب کنیم.

واعظی بر حمایت از فارغ‌التحصیلان حوزه ICT  تاکید کرد و افزود:‌ این حمایت‌ها می تواند شامل مکان، اینترنت پرسرعت و اتصال به مجموعه ابری کشور باشد که در پارک علم و فناوری وجود دارد.

به گفته وزیر ارتباطات دولت باید مقررات دست و پاگیر را بردارد و  لازم است مجلس نیز کسب و کارهای الکترونیکی را به رسمیت بشناسد، قوانین مبتنی بر نوع فعالیت‌ها از جمله مالیات و نوع بیمه مشخص شود چرا که نوع این کسب و کارها با کسب و کارهای سنتی متفاوت است که لحاظ این تفاوت‌ها ضروری به نظر می رسد.

وزیر ارتباطات  در پایان تصریح کرد: حوزه نرم افزار حوزه‌ای است که  ایران  به دلیل  وجود جوان های مستعد ایرانی در آن دست برتر دارد و اکنون نهضتی در کشور درحوزه نرم افزار، ایجاد شده است که می‌تواند به منطقه و سطح بین‌المللی تسری یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *