مشاهده برنامه پروازی

تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۶

پیوستن پیام به سامانه انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات

  هرشخص حقیقی ویا حقوقی ایرانی درخواست خود را برای دسترسی به اطلاعات که به […]

 

هرشخص حقیقی ویا حقوقی ایرانی درخواست خود را برای دسترسی به اطلاعات که به تصویب کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات موضوع ماد(۱۸) قانون رسیده به صورت برخط، پیشخوان دولت الکترونیک، پست یا مراجعه حضوری به واحد اطلاع رسانی مؤسسه درخواست شونده تسلیم کند.
به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام‏ دسترسی آزاد به اطلاعات، جزو حقوق شهروندی ویک روش مبارزه با فساد است. به همین منظور سامانه‌ای مخصوص ثبت درخواست‌های شهروندان راه‌اندازی شده است.
براساس ماده (۸) آیین‌نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، هرشخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می‌تواند درخواست خود برای دسترسی به اطلاعات را به صورت آنلاین با ثبت‌نام در سامانه به آدرس  foia.iran.gov.ir  و ایجاد حساب کاربری، پیشخوان دولت الکترونیک، پست یا مراجعه حضوری به واحد اطلاع‌رسانی مؤسسه درخواست‌شونده، تسلیم کند.
کاربران درخواست خود را از طریق یک فرم که به تصویب کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رسیده است، تکمیل و ارسال می‌کنند. در نهایت نیز دستگاه‌ها ۱۰ روز مهلت دارند اطلاعات مورد نظر شهروندان را ارائه کنند. از سوی دیگر در صورتی که در این مدت زمان انتشار اطلاعات درخواستی کاربران با تأخیر همراه شود، شهروندان در همین سامانه می‌توانند شکایت خود را ثبت کنند تا از طریق کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیگیری شود.
آنچه حائز اهمیت است با مهیا شدن تمامی زمینه ها و زیرساختها برای انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، دستگاههای اجرایی که تاکنون اقدام به ثبت نام در سامانه مربوطه نشده اند، با عضویت خود در این سامانه گامی جدی در تحقق حقوق شهروندی بردارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *