مشاهده برنامه پروازی

تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۷

مزیتهایی منحصر به فرد اما ناشناخته!

منطقه ویژه اقتصادی پیام؛ قطب توسعه استان و کشور

منطقه ویژه اقتصادی پیام در البرز دارای ظرفیت های بالایی است که هنوز شناخته نشده است. ظرفیتهایی که در صورت توجه به آن می تواند به عنوان فرصتی با مزیت های استثنایی برای سرمایه گذاران معرفی و به قطب توسعه استان و کشور مبدل شود.

 منطقه ویژه اقتصادی پیام در البرز دارای ظرفیت های بالایی است که هنوز شناخته نشده است. ظرفیتهایی که در صورت توجه به آن می تواند به عنوان فرصتی با مزیت های استثنایی برای سرمایه گذاران معرفی و به قطب توسعه استان و کشور مبدل شود. این منطقه هم اکنون ۳۵۰۰ شغل ایجاد کرده است که در افق ۲۰ ساله این میزان باید به ۱۰۰ هزار شغل افزایش یابد.

منطقه ویژه اقتصادی پیام؛ قطب توسعه استان و کشور

شرکت خدمات هوایی پیام در سال ۱۳۶۹ تحت عنوان مرکز خدمات هوایی، به منظور ارائه خدمات هوایی و حمل و نقل و توزیع بارِ کالاهای پستی و ارائه خدمات هلیکوپتری به نقاط صعب العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تائید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

در سالهای بعد با توجه به موقعیت و جایگاه این شرکت و همجواری آن با استان تهران، بر اساس مصوبه هیات دولت، ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی فرودگاه پیام به عنوان منطقه ویژه اقتصادی تعیین شد.

 

  • مزیتهای منحصر به فرد منطقه ویژه اقتصادی پیام

نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی کشور به تهران با داشتن بزرگترین و تنها فرودگاه کارگو (پایانه بار هوایی) که در آینده ای نزدیک قابلیت مسافربری پیدا می کند در بهترین موقعیت از نظر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد؛ به گونه ای که می تواند این منطقه را به سرپل تجاری و ارتباطی کشورهای مجاور تبدیل کند.

همچنین قرارگرفتن در مجاورت مرکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، همجواری با راه آهن سراسری، متروی تهران – کرج و دیگر شاهراه های ارتباطی کشور و دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب از جمله مزیت های این منطقه است.

به علاوه برخورداری از امکانات زیربنایی مانند گمرک، گذرنامه اختصاصی و بانک، وجود نیروی کار با قیمت مناسب در منطقه، قرار گرفتن در مسیر تلاقی ۵ استان اقتصادی کشور، نزدیکی به مراکز تحقیقاتی و برخورداری از نیروهای تحصیل کرده و متخصص، همجواری با مراکز تولید میوه، وجود داشتن انبارهای متعدد روباز و ترمینال های کانتینری و امکانات تخلیه و بارگیری با دستگاه های پیشرفته از دیگر ظرفیت های منطقه ویژه اقتصادی پیام است.

منطقه ویژه اقتصادی پیام؛ قطب توسعه استان و کشور

  • منطقه ای بی نظیر برای توسعه فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفر سال گذشته به استان البرز طی بازدید از این منطقه، گفت: منطقه ویژه اقتصادی پیام، بنا به برنامه ای که در ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات ارایه شده، قرار است یکی از کریدورهای اصلی توسعه فناوری اطلاعات در کشور باشد که در این زمینه سرمایه گذاری بزرگی در این بخش صورت خواهد گرفت.

محمد جواد آذری جهرمی افزود: در صورت تحقق این برنامه ۱۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد می شود.

عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی پیام نیز با اشاره به هدف گذاری بلندمدت این منطقه به منظور تمرکز بر حوزه های های تک، IT و ICT ، از پتانسیل این منطقه برای تبدیل شدن به مرکز تبادل اطلاعات کشور خبر داد.

حاتمی افزود: ۱۸ درصد از دانشگاهیان کشور در رشته های الکترونیک، نرم افزار، IT و ICT فارغ التحصیل می شوند که پیام می تواند نخبگان این حوزه را جذب و برای پیشرفت این موضوع در کشور سرمایه گذاری کند.

پتانسیلی که اگر محقق شود می تواند در یک بازه زمانی ۳ تا ۵ ساله، ۳۰ تا ۴۰ درصد واردات و صادرات حوزه آی سی تی را از طریق این منطقه انجام داد.

منطقه ویژه اقتصادی پیام؛ قطب توسعه استان و کشور

  • پیشرفت چشمگیر منطقه ویژه پیام در سالهای اخیر

مدیر عامل شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام با اشاره به جذب ۷۱ مورد سرمایه گذاری در سال ۹۶ در منطقه، افزود: این مقدار جذب سرمایه گذار معادل سال های ۸۳ تا ۹۵ بوده که البته با توجه به اولویت ها، هر صنعتی را نیز پذیرش نکرده ایم.

زرندی گفت: یکی از اقدامات خوب دیگر در منطقه ویژه اقتصادی، توسعه ترانزیت بوده است. در سال ۹۴ ، ۴ هزار کانتینر وارد منطقه شده است که این رقم در سال ۹۵ به ۷ هزار و ۸۰۰ مورد رسید و در سال ۹۶ نیز ۱۲ هزار و ۷۰۰ کانتینر ورودی به منطقه داشته ایم.

 

  • لزوم رفع موانع برای تحقق اهداف

منطقه ویژه اقتصادی پیام برای تحقق حداکثری این فرصتها و امکانات اما موانعی را پیش روی خود می بیند که توجه بیشتر مسئولان را می طلبد. واگرایی مجموعه های موثر بر منطقه، ضعف اعتبارات عمرانی، زیرساختهای نامناسب در خصوص جذب مشارکتهای خارجی، ناشناخته ماندن ظرفیتهای بیشمار منطقه و مشخص نبودن مالکیت بخشی از اراضی از جمله این موانع است. به گفته عضو هیات مدیره پیام، مهمترین مانعی که بر سر راه پیشرفت این منطقه وجود دارد معضل زیست محیطی دفن  زباله های کلانشهر کرج در اراضی پیام است که بدون رعایت اصول بهداشتی صورت می گیرد.

محمدرضا تقوی پور

منبع: خبرگزاری صدا وسیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *