مشاهده برنامه پروازی

تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۷

احداث نخستین قطب مراکز داده کشور در منطقه ویژه اقتصادی پیام

امروز شنبه هفت مهرماه نشست عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارائه خدمات ابری در قطب های مراکز داده در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد. در این نشست دکتر زرندی؛ مدیر عامل فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام و دکتر عباسی؛ مدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت به پرسش های مطرح شده از سوی متقاضیان پاسخ دادند.

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام، دکتر زرندی؛ مدیر عامل فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام در این نشست ضمن برشمردن پروژه های در دست اقدام در این منطقه گفت : منطقه ویژه اقتصادی پیام نزدیک ترین منطقه ویژه اقتصادی به تهران است و ما نیز سعی کرده ایم با بازنگری در ماموریت های خود، جهت گیری کلانی در نقش آفرینی پیام در حوزه اقتصاد دیجیتال داشته باشیم.

وی از اختصاص ۱۸ هکتار از اراضی منطقه ویژ اقتصادی پیام به شرکت های دانش بنیان خبر داد و افزود: در سال ۹۶ این اراضی به شرکت های حوزه ICT و دانش بنیان که دارای تائیدیه از معاونت علمی ریاست جمهوری بوده اند واگذار شد.

دکتر زرندی همچنین از تلاش برای تبدیل شدن به هاب صادارت و واردات در حوزه ICT به دلیل دارا بودن گمرگ تخصصی در این حوزه خبر داد.

دکتر صادق عباسی شاهکوه؛ مدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت نیز در این نشست با مهم برشمردن الزامات مورد نیاز در این حوزه گفت: فراهم ساختن زیر ساخت های ارتباطی از مهمترین الزامات ایجاد قطب دیتا سنتر است.

وی افزود: ما هم اکنون در منطقه ویژه اقتصادی پیام حضور داریم و اخیرا نیز ارتباط فیبر نوری در آن منطقه به صورت کاملا ایمن تقویت شده و این آمادگی وجود دارد تا متناسب با آماده سازی دیتا سنتر، امکانات لازم در این زمینه فراهم گردد.

دکتر سراییان؛ معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در این جلسه ضمن تشکر از استقبال فعالان این عرصه بیان داشت: شرکت های متقاضی می توانند پیشنهادات خود را به صورت مکتوب و الکترونیکی تا نُهم مهر‌ماه به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارسال نمایند و سازمان فناوری اطلاعات نیز آخرین اصلاحیه را منطبق بر پیشنهادات بخش خصوصی در اسناد اعمال کرده و در چهاردهم مهر‌ماه در پرتال سازمان قرار می دهد.

دکتر سراییان ضمن تاکید بر دخالت حداقلی دولت در این بخش خواستار تشریک مساعی و حضور پررنگ بخش خصوصی در این حوزه شد و تصریح کرد: سرمایه گذاری در این بخش توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد و دولت نقش مداخله گری بر عهده ندارد بلکه به عنوان تسهیل گر و مشوق جهت ایجاد تمایل برای سرمایه گذاری در این حوزه در کنار بخش خصوصی حضور خواهد داشت.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تشکیل جلسات منظم با حضور مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت در این زمینه خبر داد و گفت: ما به دنبال آن هستیم که از منظر کیفیت ارائه خدمات و قیمت تمام شده محصول در مقایسه با نمونه خارجی آن بسیار موفق باشیم به گونه ای که استفاده کنندگان با طیب خاطر چه از نظر کیفیت، قیمت و امنیت از مراکز داده داخلی استفاده کنند.

سراییان در خاتمه افزود: به دنبال این هستیم که یک بازار بین المللی با توجه به مزیت های مهم منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیام برای هاستینگ بین المللی ایجاد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *