مشاهده برنامه پروازی

تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

معاون منطقه ویژه اقتصادی پیام :

ابتدا دغدغه ها را شناسایی، بعد اقدام به جذب سرمایه گذار نمودیم

نقش معاونت منطقه ویژه اقتصادی در جذب سرمایه گذار و معرفی توانمندی ها و فرصت های سرمایه گذاری می تواند پیام را زودتر از زمان تعیین شده به اهداف از پیش تعیین شده برساند. به منظور آشنایی بیشتر با این معاونت، در حوزه های مختلف به پای صحبت های مهندس محمدرضا واعظی پور نشستیم که در ادامه می آید.


نقش معاونت منطقه ویژه اقتصادی در جذب سرمایه گذار و معرفی توانمندی ها و فرصت های سرمایه گذاری می تواند پیام را زودتر از زمان تعیین شده به اهداف از پیش تعیین شده برساند. به منظور آشنایی بیشتر با این معاونت، در حوزه های مختلف به پای صحبت های مهندس محمدرضا واعظی پور نشستیم که در ادامه می آید.
پیام محمل شرکت های دانش بنیان، IT و ICT
مهندس محمدرضا واعظی پور معاون منطقه ویژه اقتصادی پیام اظهار داشت : فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام یک شرکت ۱۰۰ درصد دولتی است که ظرفیت های مناسبی برای سرمایه گذاری در تولید، واردات و صادرات محصولات دارد. با توجه به ظرفیت های قانونی مناطق ویژه اقتصادی، یکی از اصلی ترین بازارهای هدف شرکت های وارد کننده، صادر کننده و تولید کننده تجهیزات سخت افزاری و حوزه فناوری اطلاعات است. با این بینش، از سال گذشته اقدام به دعوت از سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به عنوان یکی از قوی ترین انجمن های فعال در حوزه IT و ICT نمودیم که کمیسیون سخت افزار این سازمان، از جمله کمیسیون های فعال انجمن است و حرف های زیادی برای گفتن دارند.
در میان دعوت شدگان شرکت های قوی و کارآفرین حضور داشتند، که در نشست هم اندیشی از ظرفیت های مختلف منطقه و فرودگاه بازدید به عمل آوردند و در جریان ظرفیت های قانونی قرار گرفتند.
موقعیت استثنایی پیام برای سرمایه گذاری
معاون منطقه ویژه اقتصادی پیام با اشاره به ظرفیت های منحصر به فرد این منطقه اظهار داشت : مناطق ویژه اقتصادی بهترین محل برای ورود مواد اولیه، تولید کالاهای نهایی، صادرات مجدد، واردات به سرزمین اصلی ، انبار داری برای خدمات یا کالاهایی که در شرایط خاصی می تواند نگهداری، فروش و یا تفکیک شود است.
وی افزود پیام به عنوان نزدیک ترین منطقه به پایتخت و شرکت های دانش بنیان مطرح می باشد. بازار مصرف مناسبی در کنار خود دارد به طوری که جمعیت استان البرز به همراه استان های مجاور یک چهارم کل جمعیت کشور را در خود جای داده و این شرایط همه دست به دست هم داده و پیام را به عنوان جذاب ترین منطقه برای سرمایه گذاری مطرح کرده است. منطقه ویژه پیام اقتصادی پیام، تنها منطقه اقتصادی است که فرودگاه اختصاصی بین المللی و مرز هوایی ۲۴ ساعته فعال دارد.
اقداماتی از قبیل کشیدن خط راه اهن و احداث ایستگاه به منطقه و ایجاد کریدور ریلی هوایی کشور، ایجاد اولین پایانه حمل سه ترکیبی در کشور، در پیام رقم خواهد خورد همه این ویژگی ها جذابیت های فراوانی به این منطقه اختصاص داده و با توجه به ماموریت جدیدی که در حوزه ICT بر عهده پیام گذاشته شده این منطقه در این حوزه، امکانات و تسهیلات فراوانی برای شرکت های دانش بنیان و ICT فراهم کرده است.
معاون منطقه ویژه اقتصادی پیام افزود: برای حضور شرکت های دانش بنیان و ICT زیرساخت های لازم فراهم شده در سال گذشته اولین فاز به مساحت حدود ۱۸ هکتار از اراضی پیام با حضور مقام عالی وزارت افتتاح و شرکت های بزرگی در حوزه ICT در پیام مستقر شدند.
طراحی طرح جامع پیام بر اساس شهر فرودگاهی و فناوری نوین
مهندس واعظی پور به تدوین طرح جامع و تفصیلی پیام اشاره نمود و گفت : دیدگاه غالب در تدوین طرح جامع و طرح تفصیلی دیدگاه شهر فرودگاهی و فناوری های نوین است، که بتوانیم یک مجموعه منسجم بر اساس فناوری های نوین در منطقه شکل گیرد تا کشور بتواند از ظرفیت نهفته منطقه استفاده کند.
شناسایی دغدغه فعالان صنعت ICT
معاون مدیر عامل فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام اذعان نمود سال گذشته و اوایل سال جاری طرحی تحت عنوان هاب صادرات و واردات محصولات ICT آماده کردیم، در نقشه راهی که برای پیام طراحی شد، برنامه ریزی کردیم برای سه سال آینده بتوانیم ۵۰ درصد واردات و صادرات و کلا چرخش مالی و اقتصادی حوزه فناوری اطلاعات را از معبر پیام انجام شود.
به این منظور و برای اینکه نظرات فعالان حوزه ICT را در پروژه اعمال نماییم، چک لیست هایی آماده و بین ۱۰۰ شرکت بزرگ توزیع شد تا دغدغه های آنها را جمع آوری نماییم .
هدف از این کار ، شناسایی و چرایی عدم استقبال سرمایه گذاران از منطقه بود که در این جمع آوری اطلاعات دلایل متفاوتی از جمله گمنام بودن منطقه مطرح شد .
واعظی پور به جذب میزان سرمایه ای که در سال ۹۶ انجام شده اشاره نمود و گفت : خوشبختانه از سال گذشته حجم سرمایه گذاری و تعداد قراردادهای سال ۹۶ برابر حجم ۲۰ ساله گذشته پیام بود که این نشان می دهد ما توانستیم پیام را به خوبی معرفی نماییم گرچه تا نقطه مطلوب خیلی فاصله د اریم.
استقرار گمرک تخصصی و شرکت های بازرسی و همکاران سازمان تنظیم مقررات از دیگر دغدغه های فعالان صنفIT،ICT و دانش بنیان می باشد، در خصوص استقرار گمرک، آموزش های تخصصی در خصوص کالاهای ICT از اهمیت بالایی برخوردار است. ارزیابان گمرک، احتیاج به یک بازآموزی و یا آموزش خاص در زمینه کالاهای هایتک و ICT دارند و گمرک جمهوری اسلامی باید کارشناس متخصص این صنعت تربیت نماید .
در روز معرفی مدیر کل جدید گمرک استان البرز؛ پیام، میزبان معاون هماهنگی امور استان های گمرک جمهوری اسلامی ایران بود که با طرح این موضوع از سوی مدیر عامل پیام، معاون هماهنگی امور استان های گمرک جمهوری اسلامی ایران قول داد تا در این خصوص اقدامات لازم را به عمل آمورد، ما نیز در حال پیگیری هستیم تا ارزیابان گمرک آموزش تخصص لازم را دریافت نمایند.
در زمینه حضور کارشناسان سازمان تنظیم مقررات که یکی از خواسته های فعالان حوزه ICT بوده ، خوشبختانه به زودی شاهد حضور حداکثری همکاران از سازمان تنظیم مقررات در پیام خواهیم بود که کار تایید نمونه و صدور گواهی ترخیص را انجام می دهند، اعلام آمادگی کرده اند که در منطقه مستقر شوند.
استقرار آزمایشگاه تخصصی از دیگر خواسته های فعالان حوزه ICT بوده ، خوشبختانه با ایجاد زیر ساخت های لازم از سوی پیام، بخش خصوصی برای همکاری پیشنهاد داد، که با قبول پیشنهاد آنها آزمایشگاه فعالیت خود را آغاز کرد . این آزمایشگاه گواهی تایید اولیه خود را از سازمان ملی استاندارد اخذ نمود، مطلع هستید که الزامات اجباری استاندارد را سازمان ملی استاندارد مدیریت می نماید و قوانین و مقررات هم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که در یکی دو هفته آینده آزمایشگاه موجود تاییدیه سازمان تنظیم را خواهد گرفت.
استقرار شرکت های بازرسی از دیگر برنامه های پیام در جهت رفع موانع و مشکلات فعالان صنعت ICT بود، در این راستا دو شرکت بازرسی که کار نمونه برداری و صدور گواهی را انجام می دهند فعالیت خود را آغاز نمودند و در پیام مستقر و در حال ارائه خدمات هستند، این نکاتی که مطرح شد از دغدغه های اصلی فعالان صنعت ICTمی باشد که مسوولان پیام با شناسایی آنها تلاش های خود را برای رفع آن آغاز نموده، بخشی از آنها محقق و بخشی دیگر در شرف تحقق می باشد .
مهندس واعظی پور در ادامه با اشاره به واگذاری زمین در پیام به فعالان حوزه ICT گفت : به نظرم برای تولید کنندگان این صنعت، زمین مسئله خیلی مهمی نیست، در حال حاضر پیام زمین را با اجاره ۲۵ ساله واگذار می کند و اگر تولید کننده ای خواسته باشد فعالیت کند مدل اجاره زمین شاید مقرون به صرفه تر باشد، با همین شرایط حدود ۳۰ شرکت در حوزه ICT در منطقه مستقر و فعال شدند البته ناگفته نماند مقدمات واگذاری زمین نیز در حال فراهم شدن است، اما آنچه که در حال حاضر در حال اجرا هستیم اجاره دادن زمین به مدت ۲۵ سال است .
کاهش هزینه ترانزیت و حمل و نقل
معاون منطقه ویژه اقتصادی پیام یاد آور شد، همانگونه که پیش از این گفتم با ایجاد اولین پایانه حمل سه ترکیبی در کشور ، با توجه به اتصال پیام به شبکه سراسری قطعا در هزینه های تمام شده جابجایی واحدهای تولیدی اتفاق خوبی خواهد افتاد و بخش قابل توجهی از هزینه ها کاهش پیدا خواهد کرد، به عبارتی به ازای هر واحد یا نفر، از جاده به ریل ۲۰۰ تومان صرفه جویی اقتصادی می شود.
مهندس واعظی پور افزود : سعی ما کوتاه کردن فرایند سرمایه گذاری در پیام است، در سال های گذشته سرمایه گذار در یک مسیر طولانی بروکراسی قرار می گرفت، از بدو ورود در یک مسیر ۵۰ گامی قدم برمی داشت که سال گذشته با اقدامی که انجام شد این مسیر به ۱۵ گام رسید و الان در حال برنامه ریزی هستیم تا به ۱۰ گام برسد؛ به زودی هم سامانه آماده بهره برداری می شود که خود متقاضی با مراجعه به سایت درخواست را ارائه می دهد و نیازی به حضور فیزیکی ندارد که امیدورام از ۱۵ خرداد راه اندازی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *